web analytics

Sultan Papağanı Üretimi Sırasında Yapılan Hatalar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

67 Cevaplar

 1. şimal su dedi ki:

  mrhb..bizim sultanlarımız yumurta mamasını kesinlikle yemiyor..evde ballı kraker yaptık yemedi , yumurtalı mama yapıyoruz yemiyor..meyve yemiyor sebze -marul-dere otu-maydanoz filan koyuyoruz yemiyor..sadece hazır mamadan yiyor ve çekirdek seviyor..ne yapmalıyız?

  • Gökhan dedi ki:

   Yumurta mamasını düzgün yaptığınızdan emin olsun. Lapa olmaması lazım. Sitede tarifi var. Ama gerçekten de yemiyorsa o zaman arada vitamin takviyesi yapmanız lazım. Petshoplarda vitaminler var. Alırken son kullanma tarihine dikkat edin.

 2. erkan dedi ki:

  İyi günler benim sultanlar 24 şubatta yumurtladı en son baktığımda 6 yumurta vardı bugün baktık 5 yumurta var ne olmuş olabilir.

  • Gökhan dedi ki:

   Yumurtayı yok etme imkanları yok. En fazla kırmışlardır onda da kabuğu yuvalık içerisinde olurdu. Bence ya talaş arasında görmediniz yada yanlış saydınız.

 3. yasin yasin dedi ki:

  kolay gelsin arkadaşım bende de bir çift grey var yaklaşık üç hafta önce yumurtlamaya başladılar o zamandan beri aralıksız yatıyorlar yumurtaları kontrol etme şansım olmadı ama hiç düzgün çiftleşebildiklerini düşünmüyorum ilk yumurtlamaları yumurtalardada aralıksız yatıyorlar ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum

  • Gökhan dedi ki:

   Merhaba, düzgün çiftleşemediklerini düşündüğüm bir çiftim var ve her kuluçkalarında hiç boş yumurta çıkarmadılar. Bu belli olmaz. 3 haftadan beri yatıyorlarsa bu kadar sabretmişsiniz biraz daha sabredin. Hiç dokunmayın, rahatsız etmeyin. Kaç yumurta olduğunu yazmamışsınız bu nedenle en az 1 hafta daha bekleyin. Yumurtaların çıkma süresi 18-19 gündür ama yatmaya başladıkları zamana göre bu değişebilir. 20-23 güne kadar çıkanlar da olmuştur. Yumurta geliş zamanları da 2 gün olduğuna göre daha beklemelisiniz.

 4. Mesude dedi ki:

  Merhaba benim sultanlarım iki kez boş yumurta verdi ilk iki tane yumurtlamıyor boş ikincisi üç yumurtlamıyor ama bi tanesi kafein içindeydi ve çatlaktı aldım onu iki sefer boş yumurta vermesi normalmi dişi daha önce sağlıklı yavrular verdi eşi ölünce yani genç erkek aldım güzelde anlaşıyolar neden iki kere boş yumurta verdi lütfen yardım edin daha bugün aldım yumurtalarını kuluçkadan😦

  • Gökhan dedi ki:

   Eğer dişi başka bir erkekten daha önce yavru verdiyse ve şimdi yumurtalar boşsa muhtemelen sorun erkektendir. Çiftleşmeyi düzgün gerçekleştiremiyor olabilir. Bu nedenle yumurtalar döllenmemiş ve boş olmuştur. Şimdi yumurtaları aldıysanız yuvalığıda çıkarmalı 1-2 ay kuşları dinlendirmelisiniz.

 5. şafak dedi ki:

  Sultan Papağanlar ım 7 yumurta yaptılar.Ancak yuvalığa baktığımızda 2 yumurta kalmış.Yiyorlar diye düşünüyorum.Ne yapmalıyız.

  • Gökhan dedi ki:

   Çok ender görülen bir durum. Kuşlarınızda protein ve mineral eksikliği olabilir. Yumurta maması yapın, kafeste kalamar kemiği olsun mutlaka.

 6. Abdullah dedi ki:

  Merhaba kuşlarımın 2 yumurtasıda boş çıktı daha ilk defa çiftleştiler ve ilk kez yavruladı kuşlarım şimdi o boş 2 yumurtayı napmalıyım atmalımıyım yoksa kalsın mı?

  • Gökhan dedi ki:

   Boş olan yumurtaları yuvalıktan almalısınız ve bütün yumurtalar boşsa yuvalığı da çıkartarak kuşlarınızı bir iki ay dinlendirmelisiniz.

 7. Mesut dedi ki:

  Arkadaslae benim sultanlar 6 tane yumurtladi 30 gunden beri kukuckadalar ama hepsi bos cikti lutfen yardim edin?

  • Gökhan dedi ki:

   Yumurtaların boş olduğuna eminseniz yumurtaları ve yuvalığı çıkartın. Kuşları 1-2 dinlendirin. Haftada 2 kez yumurta maması yapın verin ve üretim bölümünde yazdığım makaleleri okuyun.

 8. Gorkem dedi ki:

  Merhaba benim papağanlarim sürekli olarak yumurtayı bırakıyorlar bi 6 günde bi 12 günde şimdiki yumurtalari ise 18. Günde yatmayı bıraktılar 2 3 gün bekledikten sonra ışıkla baktığımda yumurtaya yumurtada yavru oluşmaya başlamış durumda oluyor daha önceden yavru alınmış kuşlar ve yumurtalar geldikten sonra odaya hiç gitmiyorium sadece yem vermeye rahatsız etmemek için şimdiden teşekkürler

  • Gökhan dedi ki:

   Mutlaka bir nedeni vardır ama bu şekilde ne desem afaki. Yuvalığı çıkartıp kuşları 1-2 ay dinlendirmenizi tavsiye ederim.

   • Gorkem dedi ki:

    Ben erkekten şüphe ediyorum erkeği ayirsam yumurta geldikten sonra tekrar hayvanlar es olur mu yoksa karı koca birbirini unutup artık yüz vermez mi birbirine

 9. Ceyda dedi ki:

  Merhaba sultan papağanım 2 yumurta yaptı 3.yü kafesin içine yaptı boştu attım yaklaşık 4 gündür karnı şiş ama yumurtlamıyor normalde 2 günde bir yumurtluyordu bu normal mi yumurta sıkışması falan olabilir mi

  • Gökhan dedi ki:

   Kuluçkaya yatma dönemlerinde dışkılarını yuvalık içerisine yapmamak için tutarlar. Bu da karınlarının şişmesine neden olur. Böyle bir şey olabilir. Yumurta sıkışması var yok demek için kuşu çok yakından görmek lazım.

 10. Simay dedi ki:

  Merhaba benim çift sultan papağanlarım var. Dişim üç tane yumurtladı son yumurta geldikten sonra aralıksız 20gün kuluçkada kaldılar fakat daha sonra bir anda yumurtalara yatmamaya başladılar ve tekrar çiftleşmeye başladılar. Yumurtaları ışıkla kontrol edemedim fakat günleri geçtiği için boş olduklarını düşünüyorum. Yumurtaları alıp yavruluğu kaldırmam gerekir mi? Yeniden çiftleşiyorlar yoksa yeniden yumurtlama ihtimali var mı sağlıklı mı?

  • Gökhan dedi ki:

   Yumurtalar muhtemelen döllenmemiştir. Yumurtaları alın. Normalde iki kuluçka arasında 1-2 ay dinlenmek faydalıdır. Ama bu ilk kuluçkaları ise yuvalığı bir kez için daha bırakabilirsiniz. Karar sizin.

 11. Ferdi dedi ki:

  Srlamunaleykum gokhan kardeşim sultan yavrularını gördüm ilanda maşaAllah brnimde var 1 çift alalı 1 ay oldu aldığım arkadaş yeni eşe atmıştı fakat yan yana geldiklerinde bitbirlerini ısıtmaya çalışıyolar erkek kur ötüşü yapınca dişi biraz hareketleniyo ama çiftleşme olmadı daha dişi tüyde ve genç daha acaba dişiyi değiştirsemmi beklesemmi bna yardımcı olurmusun Selamunaleyküm

  • Gökhan dedi ki:

   Merhaba, yuvalık takıp üretim bölümünde yazdıklarımı okumanızı tavsiye ederim. Ben kuşunu değiştirin yada değiştirmeyin diyemem.

 12. Erdal dedi ki:

  Slm bendeki sultan papağanı 5 tane yumurtladı ama bugün erkek bir garip dişiyi yumurtaların üzerinden kaldırıp yuvadan atıyor kendiside dışarı çıkıyor bu durum normal mi ayırmalımıyım.

 13. vedat dedi ki:

  Merhaba. Benim sultan papaganı çiftim çok iyi anlasıyor. İlk yumurtalarını yaptı 4 tane 22 gün yattı ve kalktılar hepsi boş çıktı. İlk yumurtaları normaldir dedim yuvalıgı aldım ve bir ay sonra tekrar taktım hemen 3 tane daha yumurta yaptı ve onlarda boş çıktı. Sorun ne olabilir erkek kısırmı? İlginize teşekkür ederim

  • Gökhan dedi ki:

   Yumurtalar döllenmemişse düzgün çiftleşemiyor olabilirler. Tekrar yuvalığı çıkartın ve dinlendirdikten sonra yeniden deneyin. Erkek kısır da olabilir tabi.

 14. Aybüke dedi ki:

  İyi günler abi sultan papağanlarım ilk defa kuluçkaya yattı 4 yumurta da dolu ve bugün ilk yumurtanın 17.günü çift olarak gayet iyi yumurta ile ilgileniyorlar, netten araştırmalarımda 17 günlükken ciklemeye başlar diyo fakat bendeki yumurta da ses yok ve yumurta içten hafif bi şekilde çatlatılmış sizce yavru çıkar mı yoksa ölmüş müdür

 15. Emir alagöz dedi ki:

  Çok teşekkürler dayanizde bilgi sahibi oldum inşallah yumurtadan yavrularda çıkınca sevinicem
  ilk olarak benim kafesimde yem ve çekirdek var şuan mama da koyucam ama yavrular çıkınca yemi alıcak mıyım ?
  Bana e postadan ve burdan hemen yazarsanız sevinirim

  • Gökhan dedi ki:

   Hayır yemi almayacaksınız. Yavrular çıktıktan sonra hem yem hem mama hatta sebze meyve vs de olsun. Yiyecekleri bol olsun.

 16. Ürküt dedi ki:

  Benim Sultanlarım yaklaşık 5 senedir beraberler ve hiç dolu yumurta yok hep boş . 15 gün yatıyorlar sonra bi yatıyor bi yatmıyorlar yumurta üzerine. Erkek mi kısır dişidemi sorun var anlayamadım bi türlü. Nedendir bu boş yumurtanın sebepleri?

 17. Mehmet ali deniz dedi ki:

  Slm benim çift sultan papağanim var nisanın 6da 2 yumurta yapmaya başladı ve şuan 2 gün öncesine kadar 5 yumurta vardı nida bakamadım çünkü hem erkek hem dışı boş bırakmıyor yumurtayı yumurtayı kaç tane çıkarır ve yavru ne zaman çıkar TSK ederim

  • Gökhan dedi ki:

   Üretim bölümünde yazdığım makaleleri okumanızı tavsiye ederim. Yumurtalara bakmayıp rahatsız etmemek ile iyi yapmışsınız.

 18. Mehmet ali deniz dedi ki:

  benim 12 yumurta var enson ayın 19 da son yumurtayı yaptı bugün baktım içleri sarı hiç kırmızı olan yok bazılarının yarısı beyaz yarısı sarı olanlarda var bu kızgınlık yumurtasimi oluyor ben bişey anlamadım bu kuşların ikisidemi dışı yoksa bizim erkekdemi iş yok hiç ciflesdigini görmedim genelde hep dükkanda duruyorlar kuşlar yumurtaların üstünde erkek duruyordu şimdi dışı duruyor yumurtalari bakarken dışı ses çıkarıp elime saldırıyor yumurtalara baktım ne damar var ne başka bişey yavru cikarmi bu yumurtalardan

 19. Murat dedi ki:

  Benim iki cift sultan papaganim var , ciftlerden birinin erkegi yumurtad yatrken dişisi diğer erkekle çiftleşirken gördüm . Bunun sultanlar için normal olmadığını düşünüyorum

  • Gökhan dedi ki:

   Bir kafeste bir erkek bir dişi olmalı. Dediğiniz doğru pek normal değil. Salmada yapılan üretimlerde de böyle bir durum pek görülmez. Muhtemelen dişinin kızgınlığı geçmemiştir. Bu nedenle bir çiftleri ayrı kafeslere koymanız sağlıklı olacaktır.

 20. Eliyeva dedi ki:

  Salam. Menim de bir cift sultan papaganim var. Bu ayin 15de 4 yumurta oldugunu gordum, biri qirildi, 3u qaldi. 2 gundu yuvaya girmir disi papagan. O yumurtalari yuvadan almaliyam, ya qalsin hele?

 21. Beren dedi ki:

  Merhaba
  Kaç yaşında olduğunu bilmediğim fakat 1 yıldır bizimle olan bir sultan papağanım (erkek) var.
  Artık eş gerektiğini düşünerek 2 gün önce petshoptan dişi olduğunu ve 1,5 yaşında olduğunu söyledikleri bir sultan papağanı aldım.. eve getirip aynı kafesin içine koydum (yazılarınızı okumamıştım) bi aksilik çıkmadı. Hemen öpüşmeye başladılar bile.. çiftleşmeleri için yuva takmalı mıyım yoksa beklemeli miyim?
  Birde merak ediyorum öpüşüyorlarsa farklı iki cins midir sultan papağanlarım..
  teşekkürler..

 22. Yusuf dedi ki:

  Ben sultan cifti almayi dusunuyorum kac yasinda olmalari normaldir yavru alma asmasinda herhangi bir sorun ola bilirmi kuslarim eslesmeyi bilmiyorsa baska ciftlesen ciften baska bir cozum yokmu acaba

 23. Veysel dedi ki:

  Gökhan bey selamlar bir sorum olacak benim cift sultanlarim var ilk yumurtaları 4 tane oldu boş çıktı 2. Yumurta 4 bunlardan da ikisi dolu şuan yavrular bir haftalık . Bu yumurta sayısı ilerde ararmi genelde 4 sabit midir?

 24. Serap dedi ki:

  Sultan papaganları iki hafta sonra yumurtadan kalkar mı bugun sabahtan beri ikisi de kafeste yumurtaya yatmiyolar simdi yavrular çıkmıcak mı

 25. ibrahim dedi ki:

  Merhaba
  benim sultan papağanı yumurta yapıyor. sıkıtı yok. hiç rahatsızda etmiyorum. yumurta gününü not alıyourum bunun üstünden 25 30 bekledikten sonra bakıyorum yavru yumurta içinde ölmüş olarak görüyorum. dişi yumurtada düzgün yatrıyor. şimdi yine yumurta yapmaya başladı. sanki yavru yumurta kabuğunu kıramıyor kalın olma ihtimali var. bunun için ne yapabilirim.

 26. Murat dedi ki:

  Merhaba, benim bir dişim var, kızgınlık yumurtası yapmaya başladıktan 1 hafta sonra ona bir eş bulduk. 1 hafta boyunca yan yana bile gelmediler. Eş tutmaları için yuvalık taktım. Ondan sonra kendi hallerine bıraktık. Genelde anlaşamadıklarını fark ediyordum fakat bir zaman sonra erkek yuvalığa girip dişiyi çağırmaya başlayınca oldu bu iş dedim. Gerçektende olmuştu 4-5 gün erkek yuvalıkta inşaat yaptı desem yeridir. Devamlı talaşları düzeltip dişiye gösterdi. Hiç çiftleştiklerini görmedim. Asıl sorum şimdi geliyor. Dişinin şuanda yuvalık içinde 5 yumurtası var. Dişi yem yemek için dışarı çıktığında erkek yuvalığa girmiyor. Dişi dışardayken erkeği deli gibi kovalıyor. İnanılmaz derecede saldırıyor. Kafes içinde anlaşamadıkları çok bariz belli. Fakat bazen ikisininde aynı anda yuvalıkta olduğunu görüyorum. İkiside yuvalıktayken hiç sıkıntı olmuyor. Bu durum onların eş tutup tutmadığını anlamakta beni zorluyor. Sizce bunlar eş tuttumu tutmadımı? Bu arada ilk yumurtamız henüz 8 günlük
  Şimdiden teşekkürler.

  • Baran dedi ki:

   Sıkıntı yapma alınırlar benimkilerden öyle sürekli kavga ediyorlar şimdi alıştılar 2 kere üst üste ciftlestiler

 27. Tülin dedi ki:

  Degerli arkadaslar bilgiye ihtiyacim var Benim 2 cift sultanpapaganim var iki cifte 3 Kez yumurtluyor ama Sonuc hep hüzran yumurtalar hep bos bakimlarini yapiyorum vitaminler necton e vede necton aldim iki Gründe bir yumurta Mamasi havuclu yapiyorum ciftlesiyorlarda sonuca yumurtalar bos cikiyorum bilginize ihtiyacim var simdiden Cok tsk ederim

 28. Sibel dedi ki:

  Merhabalar benim disi de 3 kez yumurtladı ve üçünü de kafese yaptı. Halbuki normalde yuvaliktan çıkmaz hatta orda uyur geceleri. İlk yumurtasini kafesten alıp yuvaya koydum gagalayip kırdı sonraki iki yumurtanın da kabuğu olusmadi vitamin yumurta kalsiyum da veriyorum 😯 neden böyle oluyor neden yumurtayı sahiplenmiyor?

 29. bende çift sultan papağnı var erkek olanı 4 ay kadar bizle tek yaşadı yavru iken almıştım daha sonrasında bir tane de dişi edindim 1 seneyi geçti ve iki defa yumurta verdiler şu anda tek yumurta var ve iki yumurta dönemindede tek yumurta verdi ilkinde yumurta döllenmemişti bu sonuncuda da takip ediyorum ama ne dişi ne erkek fazla üstüne oturmuyorlar yumurtanın ve hiç rahatsız etmiyorum onları acaba erkek çiftleşmeyimi bilmiyor çünkü dişi devamlı poposu havaya kaldırıp gıccır gıcır ötüyor bizim erkekde öle bakıyorrr boş boş bazen tüneklere hallaneiyor ne yapmam gerekli ?

 30. Baran dedi ki:

  Sultan papagani yumurtayi ne zaman bırakır

 31. Baran dedi ki:

  Yani yumurtayi içinde kaç gün saklar

 32. fatih dedi ki:

  merhaba benim merak ettiğim sormak istediğim şu şuan 3 adet yumurtam var birtanesi boş diğer ikisi dolu anne sultan yumurta çatlayana kadar yumurtayı isitmaya devam edermi yoksa yumurtanın kırılmaya başlamasina yakın zaman da yumurtanın üstüne oturmayı bırakırmı cevaplarsaniz sevinirim iki yumurta da dolu içine baktığımda ışık ile hareketi görebiliyorum ama şimdiye kadar bir tanesinin çatlaması gerekiyordu hala çatlamadı bunun yanı sıra anne yumurtaya oturmayı 4 gun önce bıraktı bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim..

 33. Nergiz sayar dedi ki:

  Merhaba kuşlarım dünden beri yavruluyor. Şu anda 2 yumurtaları var fakat yuvalığa yumurtlamıyor ve kuluçkaya yatmıyorlar bu durum neden yumurtalar mı boş ?lütfen yardım edin

 34. Mehmet dedi ki:

  Merhaba benim sultan ciftim yumurtladi yaklaşık 10 gün sürekli kuluckadaydi akşamdan sabaha 1 gün içerisinde yumurtaya yatmadi ama su an kuluckada yatmakta ben sabahları çok ottukleri için wc karanlık oraya taşıyıp öğlene doğru odasına tekrar koyuyorum problem yaratirmi saygılarımla

  • ayhan dedi ki:

   merhaba
   kuluçka döneminde sağkin odada olmaları günde 14 saat ışık almaları gerekiyor
   kesinlikle yerleri değiştirilmemeli ve rahatsız edilmemeliler.

 35. ceylan dedi ki:

  Sultan papaganim kulucka doneminde iken erkek olanı öldü sadece dişi yavru kulucka dönemini tamamlayabilir mi tek basina

 36. Rana dedi ki:

  Merhabalar, 3 yaşındaki erkeğe 1 yaşındaki dişiyi bir ay önce aldım. İlk günden beri çiftleşiyorlar. Erkek dişiyi rahat bırakmıyor günde 3-4 kez rahatsız ettiği oluyor. Halen yumurta gelmedi, yuvalığa girip çıkıyorlar diye de çıkarmıyorum yumurta gelmesi ihtimalinde fakat endişeleniyorum, dişi küçük olduğundan mı, biri kısır mı neden yumurta gelmiyor merak ediyorum. Yuvalığı çıkarmadığım için sürekli çiftleşiyorlar yorulup vefat etmelerinden de çok korkuyorum. Lütfen bir şey söyleyin..

 37. Zeliha Boğaz dedi ki:

  Bir çift sultan papağanım var 2 -3 ayda bir beş yumurta veriyordu ve bir şekilde bu yumurtaları imha ediyorlardı fakat nerdeyse 9 aydır yumurtlama olayı bitti acaba ne yapabilirim erkek olan kelimeler öğrendi ve hep bizimle konuşmaya çalışıyor bunuda not düşmek istedim teşekkür ederim

 38. ERCAN dedi ki:

  MERHABA,
  İLK YUMURTA YAPMASINDA 5 TANE BOŞ YUMURTA VERDİ HEPSİNİ ALDIM DAHA SONRA 8 TANE DOLU YUMURTA VARDI AMA SADECE 3 TANESİ ÇIKTI DİĞERLERİNİN ÜZERİNE YATMADI SONRA YUMURTALAR BOZULDU VE DİĞER YAVRULARI BESLEMEDİ ARADAN ÇOK GEÇMEDEN 4 YUMURTA DAHA VERDİ BU KADAR YUMURTA VERMESİ NORMAL Mİ SON 4 YUMURTAYA DAHA BAKMA FIRSATIM OLMADI YUVADAN HİÇ ÇIKMIYOR ÇIKINCA DA ERKEK GERİ SOKMAYA ÇALIŞIYOR

 39. Deniz dedi ki:

  Yumurtalığa pamuk koydum yavrular için bir zararı olur mu

 40. Yeliz dedi ki:

  Merhaba benim sultanpapanlarim bir çift Su an yavru çıkıyor yuva donemimde erkek yatmadi şimdi dışı kuş la kavga ediyor bir birbirlerini yuvaya sokmuyorlar yavrulara zararı olurmu acaba nasıl bir önlem almam lazım

 41. Fatih dedi ki:

  Sultan papağanları yılda kaç kez yavru yapar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir